Co jsou luxfery a kopility?

Jak luxfery, tak  kopility (příp. copility) jsou skleněné tvárnice, které se v průběhu 20. století hojně využívaly vcelku běžně jako průsvitné, ale neprůhledné výplně stavebních otvorů, u nichž se nevyžadovala možnost otvírání. V současnosti se s nimi potkáte především v interiérových aplikacích. Většinou se tímto stavebnicovým systémem řešily větší prosklené plochy a světlíky, případně celé části fasád, nebo naopak malé světlíky v přízemích a na schodištích.

Luxfery jsou zpravidla k vidění v rodinných domcích, jsou přímo obezděné v okenním otvoru a vzájemně spojené stavebními hmotami, kdežto kopility bývají upevněné v ocelovém rámu a nejčastěji se s nimi můžete potkat ve veřejných a výrobních budovách. Oproti současným standardům se jedná o prvky vykazující nedostatečné izolační vlastnosti. Ačkoli se většinou nacházejí v prostorách jako sklepy a schodiště, které jsou minimálně nebo nejsou vůbec  vytápěné, je jejich výměna běžnou součástí rekonstrukcí.

Malé otvory a světlíky, v nichž  je umístěno pár tvárnic, ještě nepředstavují problém, ovšem pokud už se jedná o schodišťové stěny nebo celé fasády, je s jejich náhradou spojena potřeba lešení, náročné bourací práce a velké množství stavebního odpadu, jedná se o časově i finančně náročnější stavební úpravu. 

Výměna luxfer

Měnili jsme okna i vašemu sousedovi.
Nevěříte?

Mapa realizací Oknostylu

Máme zkušenosti
z více než 55 000 zakázek

Máme 14 poboček po celé České republice Najděte svou nejbližší

naší parketou nejsou jen montážePomůžeme vám se servisem a údržbou oken a dveří

Servis
a expresní opravy oken

Návody

Články a návody pro okna a dveře