Nová zelená úsporám – Oprav dům po babičce

Nová zelená úsporám

Od září 2023 je spuštěn nový dotační program Oprav dům po babičce. Majitelům starých rodinných domů (stavební povolení do 1. 7. 2013) nabídne až 1 milion korun na komplexní zateplení, přičemž peníze lze získat i dopředu (před realizací), v čemž se lidí od standardního programu Nová zelená úsporám.  

Co mohu z dotačního programu Nová zelená úsporám – Oprav dům po babičce získat:

  • Finanční podporu až 1 000 000 Kč + rodinný bonus ve výši 50 000 Kč na každé nezaopatřené dítě + domácnosti z Karlovarského, Moravskoslezského a Ústeckého kraje a z obcí podporovaných státem dostanou bonus 10 % z celkové výše dotace. Navíc žadatelé, kteří kromě dotace na zateplení požádají ve stejné žádosti o další úsporná opatření, dostanou kombinační bonus ve výši 10 tisíc korun za každou kombinaci.
  • Maximálně 50 % způsobilých výdajů, dotace formou zálohy. Podpořeny budou realizace uskutečněné po 1. lednu 2021.
  • Žadatelé, kteří získali dotaci na optimální zateplení, budou moct požádat o zvýhodněný úvěr, ten bude dostupný v průběhu roku 2024.

Na co se dotační program vztahuje:

  • Komplexní zateplení obvodových stěn, střechy, stropů a podlah.
  • Výměnu oken a dveří, instalaci venkovní stínicí techniky a podporu projektu.
  • Dotace se vztahuje na komplexní doporučené zateplení. Pokud chcete realizovat pouze dílčí zateplení, podejte si žádost ve standardním programu Nová zelená úsporám.

Pro koho je dotace určena:

  • Vlastníky stávajících rodinných domů využívaných k trvalému bydlení, žadatelé musí být zletilé ekonomicky aktivní fyzické osoby. 
  • Žadatel musí mít v opraveném domě trvalé bydliště po dobu 10 let (od doložení realizace).

Jak postupovat:

Žádost se podává elektronicky přes systém AIS SFŽP ČR. Podrobné informace najdete na stránce: https://novazelenausporam.cz/oprav-dum/

Jaká okna, dveře a stínicí techniku si u Oknostylu vybrat?

  • Všechna fasádní okna a dveře v naší nabídce mají parametry vhodné k uplatnění dotace. Nutností je však osadit je trojsklem a v případě dveří je ideální volit dveře s plnou výplní, nebo plošným zasklením, které mají jasně definované vlastnosti. U hliníkových oken doporučujeme omezit výběr pouze na profily MB 70 a 86 s trojsklem. Ke všem produktům vám pak můžeme poskytnout potřebné SVT kódy nebo Prohlášení o vlastnostech pro vašeho projektanta.
  • Podmínky dotace splňují venkovní rolety a venkovní žaluzie

Naše doporučení: 

Kvůli příznivé ceně, minimálním nárokům na údržbu, výborným izolačním vlastnostem a vzhledové variabilitě doporučujeme zvolit plastová okna a PVC dveře. Výhodný poměr kvalita/cena nabízí profilový systém PREMIUM line, který jsme schopni dodat i za velmi krátkou dobu (v případě montáže svépomocí).