Jak sladit okna a pergolu?

Už je to nějakou dobu, co jsem si nechala vyměnit stará dřevěná okna za nová plastová. Dům hodně prokoukl, ušetřila jsem za topení, ale přece jen ještě nejsem úplně spokojená, něco mi chybí… No jasně, chtělo by to zastřešení terasy.

Dřevěnou, nebo hliníkovou pergolu?

Sedla jsem si tedy k internetu a začala googlit slovo pergola. Vyjedou mi desítky nejrůznějších obrázků od malých dřevěných altánků až po veliké kovové pergoly se sofistikovaným řešením zastřešení.
Dřevěné pergoly hned vylučuji. Nechci, aby mi shořela, když se náhodou grilování trochu zvrtne a hlavně, nechci si pořizovat něco, co bych musela pravidelně natírat. Chci něco bezúdržbového, s jednoduchým nadčasovým designem a s montáží od firmy. Přece jen už je to stavba, i když je super, že jak jsem se dočetla, do velikosti 25 m² nemusím mít stavební povolení.

Projíždím obrázky a odkazy… a už to mám. Web atiko.cz. Jde o českou firmu, která prodává hliníkové pergoly vyrobené přímo na míru konkrétní terasy. Dávají pětiletou záruku, mají profesionální tým montérů a udělají zdarma 3D vizualizaci, jak bude pergola na zahradě nebo u domu zakotvená ve fasádě vypadat. Bezva, to vypadá dobře, jen tedy ještě musím zjistit, co to vlastně ty hliníkové pergoly jsou a jaký typ vybrat.
Dočítám se, že hliníkové pergoly vynikají dlouho životností, velkou únosností a výdrží, ale přitom jsou lehké, takže profily zaberou na terase méně místa než v případě dřevěných či ocelových konstrukcí. Hliník nerezaví a díky použití nerezových či hliníkových odolných svárů a komaxitové povrchové úpravě je konstrukce barevně stálá s vysokou odolností proti otěru i povětrnostním vlivům.

Lze mít hliníkovou pergolu a k tomu plastová okna?

No zní to všechno krásně, ale já nemám hliníková okna. Mám levná plastová okna. Nebudete to vypadat jako pěst na oko? Jako kvůli tomu, abych měla moderní pergolu, kterou vidívám u těch novostaveb v katalozích, fakt okna měnit nebudu. Jak se říká, peníze si netisknu.
Hledám tedy, jak že to s tím nakombinováním oken a pergoly je. Zjišťuji, že pergola je sice vyrobená z hliníkových profilů, ale to rozhodně neznamená, že musí být v obvyklé antracitové barvě. Díky současným moderním technologiím není problém mít povrch podle vzorníku barev RAL. Lze rovněž použít lakování systémem Decoral, který umožňuje velmi věrnou imitaci dřeva. Napodobit lze i jiné materiály a dokonce pergola může bát ozdobena obrázky. No ty jo, to by sousedka koukala, kdybych zvolila třeba růžovou… Ale je bezva, že i k domům s dřevěnými okny bude hliníková pergola pasovat.

Jaké zvolit zastřešení?

Jsem rozhodnutá, pergola bude hliníková. A nemusím nikde běhat s metrem, potřebnou velikost si změří pracovníci z atika. Jen ještě potřebuji rozlousknout oříšek, jaké zvolit zastřešení.
Ta bioklimatická pergola SKYLINE s pohyblivými lamelami vypadá dobře. Má stínící, protidešťovou i ventilační funkci a slunolam se dá dokonce napojit na řídicí systém inteligentního domu. Jak to tak vidím, moje vnoučata budou ten telefon nebo tablet používat fakt už ke všemu.
Na takovou modernu nemám tolik peněz a tak hledám dál. Jsou tu zasklené, které lze přidáním bočního zasklení přeměnit na zimní zahradu. A pro ty, co kladou důraz na design, jsou tu pergoly zastřešené stahovací markýzou nebo pohyblivým baldachýnem. No budu muset ještě popřemýšlet, co přesně zvolím, ale jsem ráda, že je z čeho vybírat.

Zasklená hliníková pergola Hliníková pergola s pohyblivým baldachýnem

Stále si nevíte rady?

kontaktujte náš servis oken

Kontaktujte nás

Zpět na poradnu