Jak zastínit okna, jak vybrat žaluzie

První otázky možná u někoho zazní jinak: Pořídit vůbec žaluzie do oken? Závěsy nebo žaluzie? A žaluzie nebo rolety? Vnitřní nebo venkovní?

Otázek je poměrně hodně. Začněme tedy od začátku.

Jak zastínit okna?

Při rozhodování, jak zatemnit okna, zda na nových plastových oknech ponechat závěsy, jako jsem mívala dřív, nebo pořídit žaluzie, roli sehrálo hned několik aspektů. Můj synek je alergik, tudíž jsem se snažila maximálně eliminovat textilie v bytě. Zrušila jsem i koberce. A na závěsech se drží prachu poměrně hodně. Na žaluzie přirozeně prach také sedá, ale snadno jej setřete a hlavně se nerozvíří při pohybu kolem oken. Když je zaprášený závěs a děti nebo zvířata se kolem něj proženou, máme o dostatek rozvířeného prachu postaráno. Se žaluziemi tato situace nenastává.

Bonusem pak byla skutečnost, že jsem ušetřila tisíce korun za garnýže. Ty staré by se mi k novým plastovým oknům nehodily a nové by včetně závěsů stály majlant. Oproti tomu vyšly vnitřní žaluzie mnohem levněji. Na výběr je z mnoha odstínů, takže není problém najít ten, který bude ladit s vybavením bytu i s venkovní fasádou.

Dalším bodem uvažování, jak zastínit okna, bylo jejich případné rosení. V Oknostylu mi vysvětlili, že stará okna se mi nerosila, protože větrala drobnými otvory, byť nechtěnými. Plastová okna vše utěsnila, a proto do výčtu rad, jak zajistit, aby se okna nerosila, zahrnuli také odstranění dlouhých a těžkých závěsů. Prý je třeba, aby z radiátorů pod okny mohl volně stoupat teplý vzduch, který případné rosení vysouší, a že závěsy sahající k němu nebo dokonce až k zemi tomuto proudění vzduchu brání.

Takže na otázku, zda závěsy nebo žaluzie, jsem měla velmi rychle jednoznačnou odpověď: Žaluzie.

Vnitřní nebo venkovní žaluzie či rolety?

Druhou možností, jak zatemnit okna, jsou rolety. Okna je možné zastínit zevnitř nebo zvenku. Vnitřní zatemnění obvykle obstarají žaluzie (ale existují i vnitřní rolety), ven se dávají rolety i žaluzie.

Venkovní zastínění je pravděpodobně o něco dražší než vnitřní, protože exteriérové žaluzie a rolety musejí být vyrobeny z odolnějších materiálů, jelikož na ně působí vlivy rozmarného počasí. Ale zase nezabírají místo doma a není třeba se ohlížet třeba s rozestavěním květin na oknech. Mám spoustu orchidejí a musím dávat pozor, aby květináče nebyly přisunuty příliš blízko k oknu; stonek s květy, které se dotýkají skla, potom brání manipulaci s žaluziemi. Musím zkrátka dávat pozor, aby mi žaluzie ty květy neulomily.

Venkovní žaluzie se podle mě hůře čistí – je k nim těžší přístup, ale zato prach a nečistoty, které na ně usedají i venku, nemáte aspoň doma.

Venkovní zastínění však mnohem lépe odráží sluneční záření, takže v parných dnech se horko do bytu téměř nedostane. Ale toto já zase nevyžaduji. Ráda si pustím teplo i dovnitř, kamenný baráček je stejně pomocí slunce těžké vyhřát. V zimě naopak podporují tepelnou izolaci oken, snižují proudění chladného vzduchu kolem zasklení a tím pomáhají šetřit peníze za vytápění.

Jak vybrat žaluzie nebo rolety?

Vnitřní žaluzie se vyrábějí v mnoha variantách – vertikální nebo horizontální, s různou šířkou lamel, v různých barvách i imitacích dřeva. Zde záleží především na tom, jaký design a styl se vám líbí. V Oknostylu jsou navíc schopni vyrobit na míru atypické žaluzie, které kopírují tvar atypického okna.

Venkovní rolety poskytují stoprocentní zatemnění, takže kdo třeba kvůli směnám musí spát i ve dne, pro toho jsou ideální možností. Také malým dětem se v letních dnech večer hůře usíná, protože je dlouho světlo. Aby děti zbytečně neponocovaly, mohlo by jim roletové zastínění pomoci.

Ale u rolet nelze regulovat míru zastínění. Je pouze možné je stáhnout do určité části, ale při úplném stažení nepropustí ani trochu světla. Naproti tomu exteriérové žaluzie mohou být staženy až dolů a s lamelami lze otáčet, takže můžete regulovat míru procházejících slunečních paprsků dovnitř.

Obojí – předokenní rolety i žaluzie je možné namontovat na okna dodatečně, ovšem pokud s nimi počítáte již při stavbě, je vhodné do zdi připravit překlad pro umístění srolovaných rolet a žaluzií. Obojí lze též pořídit v moderním designu a s možností výběru různých barev.

Rolety snižují průnik hluku zvenčí až o 16 dB a také jsou funkční překážkou zlodějům – obzvláště rolety na elektrický pohon. Rolety tedy zvyšují bezpečnost před vloupáním do bytu okny.

Prudký vítr má také vliv na hlučnost – rolety jsou pevné, takže s nimi vítr nepohne, ale když se opře do žaluzií, jejichž lamely jsou volnější, může to doma udělat hlučnou paseku.

Zatemnění střešních oken

Stínicí doplňky se dají samozřejmě pořídit i pro střešní okna, ale ty já zatím na svém domečku nemám, takže o nich vám popovídám třeba zas někdy příště. 

Stále si nevíte rady?

kontaktujte náš servis oken

Kontaktujte nás

Zpět na poradnu