Proč si pořídit eurookna a jaký typ vybrat

Většina lidí dnes staví nebo rekonstruuje tak, že využívají moderní materiály, a tak když přijde na řadu výběr oken, jsou jasnou volbou ta z plastu. Část lidí ale „plasťáky" nechce a požaduje materiál, který byl využíván po staletí – dřevo. Přiznám se, že já jsem tvor lenivý, takže dřevěná okna jsem si z důvodu jejich větší náročnosti na údržbu nakonec do domu nedala, přesto ale jsem si o nich v době, kdy jsem výměnu oken řešila, sháněla informace, a tak se ráda podělím o mé postřehy.

Co jsou eurookna?

Asi se zasmějete, ale když jsem poprvé uslyšela slovo eurookno, nejprve mě napadlo, že je to zase nějaký výmysl z Evropské unie. To samozřejmě tak není, jako eurookna jsou označovaná okna vyrobená z dřeva, která při své výrobě využívají poznatků moderních technologií. Dřevěná eurookna tak mají výborné tepelně i zvukově izolační vlastnosti, nízkou tepelnou roztažnost, vysokou tvarovou stabilitu profilů a odolnou povrchovou úpravu. Což ale neznamená, že se o ně nemusíte starat. Jak se dočtete o pár odstavců níže, při pravidelné údržbě eurookna vydrží desetiletí.

Komu jsou dřevěná okna určena?

Samozřejmě všem, ale ne všichni o ně mají zájem. Přece jen plastová okna bývají v průměru levnější než dřevěná a plast také vyžaduje méně údržby než dřevo. Nepřekvapí tedy, že dřevěná okna jsou poptávána méně. Jak jsem dozvěděla z Oknostylu, má o ně zájem zhruba 15 % zákazníků.

Jedná se v prvé řadě o ty, kteří preferují mít ve svém domově přírodní materiál a líbí si jim vzhled dřeva. Asi je těžko představitelné, že by si lidé, kteří staví slaměný dům, tzv. slamák, namontovali okna z plastu. Druhou skupinou zákazníků chtějící eurookna jsou ti, kteří kladou velký důraz na ekologii. Eurookna vyhovují ekologickým požadavkům obnovitelnosti zdrojů a také jejich výroba je méně energeticky náročná. Samozřejmě dřevěná okna jsou také z důvodu zachování co největší originality žádaná do historických budov.

Jaký typ eurooken vybrat

Při výběru eurooken potřebujete v prvé řadě vědět, jakou požadujete stavební hloubku profilu. Konkrétně Oknostyl prodává eurookna InWood ve třech typech:

Z jakého dřeva budou nejlepší?

Když jsem si sháněla informace o dřevěných oknách, samozřejmě jsem se ptala i na to, z jakých druhů dřeva se vyrábějí a která dřevina je nejlepší. Ve zkratce to lze říci takto: Nejlepší je modřín, celorepublikově nejpoužívanější a nejlevnější je smrk a u Oknostylu standardně nabízejí eurookna ze severské borovice. Pro ty, kteří se o plusech a mínusech jednotlivých dřevin chtějí dozvědět více, doporučuju článek o materiálech na okna InWood a řadu informací se dočtete i v poradně pro dřevěná okna. Naleznete tam třeba odpovědi na to, jak se opraví poškozený povrch eurookna nebo na co si dát pozor při volbě barevného odstínu.

Jak ošetřovat eurookna aneb je to opravdu tak náročné?

Vím, že když jsem se s někým bavila o tom, že váhám, jestli při rekonstrukci dát plastová, nebo dřevěná okna, hodně lidí mě strašilo, že o eurookna se budu muset pořád starat. Proto jsem se v Oknostylu speciálně na toto ptala. A jaká byla jejich odpověď? „Ano pravidelná údržba je potřeba, ale to platí i pro plastová okna. Eurookna už jsou v současné době na takové technické úrovni, že pokud se o ně budete minimálně jednou, nejlépe ale dvakrát ročně starat, bez problémů vám vydrží po desetiletí." A zároveň s touto větou jsem dostala letáček, kde je údržba eurooken (včetně natírání) detailně popsána, a ukazoval mi i vhodnou udžovací sadu určenou pro eurookna

Já tedy nakonec zvolila pro svá okna plast, ale ani kdybych vsadila na dřevo, rozhodně bych nešlápla vedle. A je pravda, jak můžete sami vidět v přiložené fotogalerii, eurookna jsou opravdu krásná.

Dřevěná eurookna pro nízkoenergetické domy
Dřevěná eurookna

Stále si nevíte rady?

kontaktujte náš servis oken

Kontaktujte nás

Zpět na poradnu