Udržujete se? A okna?

Okna nejsou jenom skla

Myjete doma okna? Já zrovna jo. Podzim, babí léto, nostalgie, tak si vždycky zavzpomínám a zaumývám… A napadlo Vás někdy, že byste se o ta okna i starali? Mě ne.

Ptal se mě minulý víkend Milan, jestli se udržuju? Sprosťák jeden, to je jasný, že už mně není dvacet, a že se občas přeleštím a přepudruju. Jo on myslel údržbu oken? No jejda, leštím je každý druhý měsíc, to je snad vidět, že mám nejčistší okna v ulici, ne? Buď si nevšimnul, protože je ignorant, nebo proto, že kouká po mně. To je ta lepší varianta.

Aha, jako okna kolem skel? Okno není jenom sklo? A jak se mám asi tak starat o plastová okna? Uvařila jsem mu kafe a on spustil jak rádio.

A jakého se okna dožívají věku?

Je to s plastovými okny jako se psy? Spíš jako s lidmi. Vydrží desítky let, ale musí se o ně taky někdo starat. I když o mě se taky nikdo nestará a držím už docela dlouho. A to nejsem z plastu. Plast nekřehne, nežloutne, stejně jako já.

Milan tvrdí, že k problémům může docházet časem především u kování. Příliš velká křídla s těžkými trojskly se můžou prověšovat a taky je to zátěž pro panty. Pokud jsou okna běžných rozměrů s vhodným rozdělením křídel, asi jako ty moje, a zákazník o okna pečuje dle návodu, asi jako já, pak mu vydrží déle. Stejně tak, pokud se používá spíše ventilace místo každodenního otevírání oken, nenamáhá se tolik kování a okna vydrží 30 – 50 let, říká Milan, jenže to se týká větších křídel, než mám já, a navíc se ráda vykláním z okna a povídám si se sousedama.

Sklo vydrží taky desítky roků, klidně 50 i víc, ale plyn, který je v komorách skla, postupně uniká, a tím se snižuje koeficient prostupu tepla, že...

Po montáži

Okna z PVC profilů jsou odolná proti vápnu a cementu. Když vám je montují, chrání je fólie proti maltě a tak. Už nevím, v kolikátým roce to můj ex montoval, ale strašně u toho nadával. Nevím, proč mě teď Milan poučuje o fólii? Jo to je tohleto, já jsem si říkala, že to okno má nějaký potah. Fólii musíš odstranit po montáži! Nejpozději do měsíce! Řve na mě, a to jsme si teprve nedávno začali tykat. No to je toho, tak ji odstraníme spolu.

Jinak je jasný, že celý okno opatrně utřu a očistím, abych to nepoškrábala, copak jsem chlap, že bych nechala okna zaflákaný? Vyčistit okenní kování, těsnění, a případně ucpané odvodňovací žlábky na spodní části rámu! Jinak okno nemusí fungovat. Chytračí Milan. Zajímavý je, že mě fungují dvacet let. Tak jsem to asi vyčistila, ne?

Okna stále hezká?

Milan mně prodal udržovací sadu na okna, abychom jako upevnili sousedské vazby. Byla už použitá, ale zase levná. Od té doby vím všechno. Ale poučovat mě, zkušenou ženskou, o tom, že nemám plastová okna čistit pískem nebo drátěnkou? To bych musela být padlá na hlavu. Je fakt, že po přečtení návodu už nebudu nikdy čistit šmouhy od cigaret benzínem, acetonem ani kyselinou, ono se to tam pak trochu rozpouští a barví. Od Milana mám teď sadu a nemusím po večerech přemýšlet, čím čistit okna. Clean PVC je na rámy, Oilo na kování a Silica na těsnění. Profesionální sada? Spíš profesionální žena, že jsem na to vůbec přišla. Teda s Milanem.

Údržba kování a těsnění

Tohle mi nejdřív znělo jako návod pro kováře jak kovat, ale teď jako profesionální žena s tím nemám nejmenší problém. Pro amatéry prozradím, že kování je to kovový okolo rámů a těsnění to gumové aby dovnitř nefoukalo. Akorát mám pocit, že jsem to posledních patnáct let u svých oken trochu zanedbávala. 

Stačí jednou za rok namazat několika kapkami oleje závěsy a dát bacha a nenaolejovat i okna. Používám Oilo z udržovací sady, fakt nemám čas zkoumat v obchodě, jestli nějaký prostředek neobsahuje moc pryskyřice, a jestli mi nenaruší protikorozní ochranu. Tedy mým oknům. Abych si to nemusela psát do kalendáře, dělám to vždycky na dušičky. Když umývám okna. A zároveň potřu gumové těsnění Silicou, má se to dělat před zimou. No a hotovo.

Jestli umím větrat?

Milan mi udělal přednášku, jak správně větrat. Mně. Která větrá čtyřicet let tak kvalitně, že to oba mí manželé odnesli zápalem plic. Nechala jsem ho vykecat: Proč se okna potí? Není to jejich závada, ale důkaz o dobrých tepelně izolačních vlastnostech (což se o chlapech říct nedá). Kondenzace vodních par při dosažení teploty rosného bodu na ploše izolačního skla jsou běžným fyzikálním jevem. Stará okna, nemyslím moje stará plastová, ale úplně stará, dřevěná okna netěsnila. Byl tady sice průvan, zato žádné rosení oken. No a protopili jsme majlant.

Pak mně Milan vysvětlil, jak se má správně větrat: Ráno čtvrt hodiny všechny prostory a pak několik minut přes den. Raději častěji a pořádně a zavřít při tom topení, než mít furt pootevřenou ventilačku. Pravidelně větrat hlavně v místnostech, kde se často mění vlhkost vzduchu. Teda v koupelně, v kuchyni a… u nás mladých i v ložnici. Zabrání se tím vlhnutí a plesnivění zdí okolo oken, protože jak víme, že, ne všichni máme zateplenou fasádu. A já mu na to: Milane, ale takhle já větrám už čtyřicet let.

Jo a taky Milan říkal, že mám větrat, když topím v kamnech, že to žere vzduch a plastová okna dobře těsní. Ale to je nějak mimo mísu, copak tady topím v kamnech? Asi myslel na chalupě.

Shrnu to

  • Jaká je životnost plastových oken? Jak ji prodloužit?
  • Jak vypadá údržba oken?
  • Jak větrat?
  • Kam volat, když je problém s okny?

P.S.: Jestli se ukáže, že se mnou navázal kontakt jenom kvůli tomu, aby mně prodal udržovací sadu na okna za tři stovky, vyrazím s ním všechny plastové dveře, co mám doma.

Stále si nevíte rady?

kontaktujte náš servis oken

Kontaktujte nás

Zpět na poradnu