Dvojskla nebo trojskla?

Při výběru nových oken, ať již plastových, hliníkových, nebo dřevěných, jistě budete řešit typ zasklení. Otázka, jestli zvolit dvojskla, nebo trojskla, patří u našich k zákazníkům k těm nejčastějším, a tak přinášíme porovnání obou typů a také doporučení, kam se hodí.

Základní informace o izolačních sklech

Izolační skla vznikají slepením 2 až 4 skleněných tabulí. Mezi jednotlivá skla jsou vloženy distanční rámečky a volný prostor mezi nimi je vyplněn plynem s nízkou tepelnou vodivostí (zpravidla se jedná o argon). Typ meziskelního rámečku (doporučujeme teplý plastový, který omezuje rosení) a celková tloušťka skla určují hodnotu Ug, tedy kolik tepla přes zasklení projde. Čím nižší Ug, tím lépe.

Obecně platí, že čím je izolační sklo tlustší a čím je větší šířka meziskelních rámečků, tím je prostup tepla menší. S tím souvisí, že, pokud chcete kvalitní okno s nízkým prostupem tepla, musí mít profil dostatečnou hloubku (ideálně 80 mm a více), aby byl zkrátka prostor na skla a distanční rámečky. Pozor ale – v případě kdy se do sestavy skla přidá například lepené bezpečnostní, nebo protihlukové sklo, naroste objem skla a celkové Ug skla se zhorší.

Plusy a minusy dvojskla

+ Nižší cena.
+ Nižší váha – tedy menší zátěž na kování a okno vyžaduje méně údržby v podobě seřízení.

– Horší zvukové a tepelně izolační vlastnosti – například u profilu PREMIUM je rozdíl u celkového prostupu zhruba 0,3 W/m²K (přesný rozdíl záleží i na typu meziskelního rámečku).

Kam použít okna s dvojskly?

Především do objektů, které jsou nezateplené nebo jsou využívány převážně v létě (např. chaty). Rozhodně to ale neznamená, že když byste při rekonstrukci zvolili nová okna s dvojskly, že neušetříte na topení. Stará dřevěná okna mají prostup celým oknem ve většině případů kolem Uw=3 W/m²K, zatímco nová s dvojskly cca Uw=1,1 W/m²K, takže úspora je značná.
 
 

Plusy a minusy trojskla

+ Lepší zvukové a tepelně izolační vlastnosti – trojsklo určitě zvolte, když plánujete zateplovat, nutností jsou okna s trojskly u novostaveb.
+ Okna s trojskly jsou podporována dotačními programy, respektive čím více máte dům/byt zateplený, tím je částka na dotaci vyšší. Navíc si zvyšujete hodnoru nemovistosti do budoucna. 

– Vyšší cena – u lepších profilů je již ale trojsklo standardem, není zvlášť příplatek.
– Vyšší hmotnost – okna velkých rozměrů, u kterých se počítá, že se budou častěji otvírat, je potřeba rozdělit na více křídel, aby se kování tak nenamáhalo. Stejně tak je potřeba počítat s masivnějšími výztuhami profilů. Současný trend novostaveb je ale využívání rekuperace (řízeného větrání), takže okna se již tak často neotvírají.

Plusem i minusem je faktor propustnosti slunečního záření. Ten může být vhodnotách od 0 do 1, přičemž při hodnotě 1 je veškeré teplo propuštěno do interiéru. U dvojskel je větší (cca 0,75) než v případě trojskel (cca 0,6), což je výhodné v zimě, ale naopak v létě je výhodnější mít trojskla, díky nimž se interiér tolik nepřehřívá.

Kam se okna s trojskly hodí?

Určitě jsou nutná do novostaveb (nízkoenergetické, pasivní), ale jsou již standardem i v případě rekonstrukcí, u nichž majitelé plánují zateplení. Jednoznačně okna s trojskly nabízí velké výhody (úspora energií, eliminace vnitřního rosení) a investice do nich se vyplatí.  

10 smluv jsme sjednali minulý pátek s 18 okny
1 na tolika nových zakázkách jsme minulý pátek začali pracovat přímo u našich zákazníků s 1 okny
2 montáží máme za sebou za minulý pátek s 15 okny

Nakoupili u nás
Děkuji za Váš perfektní a profesionální přístup.
Tomáš R.
Chtěla bych poděkovat za příjemný nákup. Jelikož jsme si koupili domeček, kde je nutností spousta velkých oprav, byla pro nás velmi důležitá nízká pořizovací cena za kvalitní okno. Nyní máme okno již usazené na svém místě. Při montáži nám pomáhal kamarád, který tomu narozdíl od nás rozumí :-) V příloze zasílám foto, jaký kus za kus jsme měnili ;-) Ještě jednou díky za skvělý nákup a přeji Vám spoustu a spoustu objednávek ;-)
paní D.