Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Dvojskla nebo trojskla?

Dvojskla nebo trojskla? Nikdo v baráku mi nebyl schopný dát nějaké rozumné vysvětlení, co je lepší, tak jsem si řekla, že na to přijdu sama. Nepřišla, museli mi to vysvětlit odborníci. Víte, jak to je?
 

Dvojskla

Povídám, mám starý dům a chci na něj nová plastová okna, nemám peněz na rozhazování, ale nechci, aby mi dovnitř táhlo. Pán z Oknostylu se smál a povídal, že mně stačí dvojskla. Že to při běžné rekonstrukci, kdy se nechystám zateplovat, stačí. Oknostyl PREMIUM round line, PREMIUM klasik, to jsou tři typy oken, která nabízí ve standardním zasklení izolačními dvojskly a všechny tři mají při tomto zasklení stejný prostup celým oknem Uw=1.2 W/m2K. Chtěla jsem vědět, pro které okno se rozhodnout, ale to jsem neměla dělat. Zasypal mě matematikou a cizími slovy.
 
Oknostyl PREMIUM round line se standardním izolačním dvojsklem 4/16/4 Ug=1.0 W/m2K má tepelný prostup celým oknem Uw=1.2 W/m2K při použití meziskelního rámečku Chromatec nebo Uw=1.1W/m2K při použití meziskelního rámečeku TGI spacer. Nechala jsem si to napsat, protože těm Uw a dalším záhadám moc nerozumím, to si asi vysvětlíme příště. Stačí mi, že tato okna mají nejlepší poměr mezi cenou, kvalitou a výkonem, to zní rozumně.
 
Plastová okna Oknostyl PREMIUM klasik využijí zákazníci, kteří mají na domě z dřívější doby část oken v provedení rovné křídlo (bez okapnice). Tato okna jsou pro ty, kteří pokračují v rekonstrukci, nebo pro zákazníky, kterým se více líbí právě rovné křídlo bez okapnice. Tento typ oken je mimo tvaru křídla ve všech parametrech shodný s okny PREMIUM round line a také stojí stejně. Hezky to popsali, to mě ale nezajímá, já žádná stará okna nechci.
 

Ne, trojskla!

Kam tedy patří trojskla a mají je vůbec? Pro zákazníky, kteří provádí rekonstrukci a kladou důraz na kvalitní zateplení a jsou ochotni tedy i více investovat, je možné si u všech tří výše uvedených řad plastových oken připlatit za izolační trojsklo ve složení 4/12/4/12/4 s Ug=0.7 W/m2K. Díky tomuto zasklení se sníží tepelný prostup celým oknem až na Uw=0,89 W/m2K (přesný celkový tepelný prostup je závislý na velikosti daného okna a typu použitého meziskelního rámečku), poučil mě pán. No tak to je pro mě věda.

Trojsklo: výhody a nevýhody

Výhodou izolačního trojskla je především lepší tepelná a zvuková izolace. Nevýhodou je vyšší váha skel a díky tomu i vyšší váha křídel, což má za následek větší namáhání kování. Pokud máte menší rozměry křídel, nebo využíváte při otevírání oken převážně ventilaci (vyklopení křídla), pak není použití izolačních trojskel problém. V případě, že máte velká křídla a jste zvyklí denně otvírat okna dokořán, může se křídlo prověšovat, tím pádem je nutné je častěji seřizovat. Taky kování nebude mít takovou živostnost jako v případě použití lehčího izolačního dvojskla. Je to s ohledem na celkovou životnost oken, tedy řádově desítky roků. Debaty se vedou i o prostupu světla trojskly, v základní řadě je totiž horší než u dvojskel.

Mám zvolit trojskla nebo dvojskla?

Já teda teď ale nevím, abych si zas nekoupila okna, která izolují stejně blbě jako ta stará dřevěná! Ale hned mě uklidnili. Mám si uvědomit, že moje stará dřevěná okna mají prostup celým oknem ve většině případů Uw=3 W/m2K a horší, záleží na stavu těchto oken. V případě, že kolem oken profukuje, může to být i podstatně více. No, mně se hýbe záclona, takže to asi bude ta trojka nebo víc. A rozdíl mezi číslem 3 a 1,2 chápu. Pak ještě chtěli, abych pochopila rozdíl mezi čísly 3, 1,2 a 0,9. 
 
Nová okna s izolačním dvojsklem mají Uw=1.2 W/m2K a s izolačním trojsklem Uw kolem 0.9 W/m2K. Rozdíl mezi dvojsklem a trojsklem v porovnání se současnými okny dělá nějaké 3 desetinky. To mi nepřijde tak zásadní. Zásadní mi přijde hlavně ten rozdíl v ceně. Je to asi 350 Kč/m2 (jde o příplatek k ceně izolačního dvojskla), v průměru to je 500 - 1.000 korun navíc k ceně běžného okna. Toto navýšení se prý vrátí, i když to nebude do roka, dvou nebo tří, uklidňovali mě. Jenže to na mě neplatí, jak jsem řekla, cena rozhodla. A to, že už se mi nebude hýbat záclona ani při bouřce. A taky je mi jasný, že toho mám na starosti tolik, že tady dlouho nebudu, takže nečekám, že by se mi okna začala rentovat.
 
Při volbě typu oken a vhodné kombinace zasklení mám prý myslet taky na to, že nemá smysl dávat nejvyšší řadu oken REHAU SYNEGO elegance s izolačním trojsklem Ug=0.5 W/m2K do staršího domu, kde se nepočítá se zateplením. No to vím, taky, zvlášť když na to nemám. Okna jsou pak v top třídě, naprosto utěsní otvor a přitom okolní zdi propustí mnohem více tepla. Karel říkal, že je to jako dát do Fabie motor Superbu - karoserie a vše další na to není dělaná a nebude to mít potřebný efekt. Jakože to má být všechno v souladu.
A souvisí nějak výběr zasklení s předsazenou montáží? Ne, kdo si ji chce nechat udělat (a Oknostyl to prý umí), může mít dvojskla i trojskla.

Pro fajnšmekry a při nízké spotřebě

Pro fajnšmekry, jako je třeba Karel, kteří chtějí to nejlepší na trhu, a pro ty, co staví nový nízkoenergetický dům, doporučují nejvyšší řadu osmikomorových oken Oknostyl REHAU SYNEGO elegance. Mají dvě dorazové a jedno středové těsnění, moderní nadčasový vzhled a ve standardu izolační trojsklo Ug=0.5 W/m2K. Celkový tepelný prostup oknem je až Uw=0.68 W/m2K (dle velikosti okna). Nejdražší varianta oken REHAU SYNEGO elegance s izolačním trojsklem Ug=0.5 je oproti nejlevnější a nejprodávanější variantě oken PREMIUM round line s izolačním dvojsklem Ug=1.0 dražší asi o 60 %. V případě PREMIUM round s izolačním trojsklem Ug=0.7 je pak cenový rozdíl poloviční. No, to ale není nic pro mě.
 
Takže dvojskla nebo trojskla? No, víte, to záleží na…
Pokud si stále nevíte rady, můžete využít servis oken Kontaktujte nás
37 smluv jsme sjednali minulý pátek s 123 okny
15 na tolika nových zakázkách jsme minulý pátek začali pracovat přímo u našich zákazníků s 82 okny
21 montáží máme za sebou za minulý pátek s 147 okny

Nakoupili u nás
Chtěla bych vyjádřit poděkování za skvěle odvedenou práci, montéři se u nás opravdu dost nadřeli, ale vše za jeden den zvládli, vše po sobě uklidili a krásně to i zednicky zapravili. Tak doufám, že i materiál bude stejně kvalitní jako montáž a dlouho nám to bude sloužit. Ještě jednou díky.
S pozdravem Marie H., Modřice
Dobrý den,16.6.2016 mi Vaše firma namontovala plastová okna do celého bytu a já Vám tímto chci poděkovat. Od začátku jednání ohledně objednávky jsem komunikoval s pani Pavlínou Karlovou a mohu ji jen pochválit za její přístup k zákazníku. Samotnou montáž provedla čtveřice mužů a jejich přístup k zákazníkovi určitě přesahoval jejich povinnosti, takže znova pochvala. S přáním pěkného dne a mnoho dalších spokojených zákazníků.
Jiří H. Prachatice