Jak si správně vybrat vhodná okna

Že nevíte, jak si správně vybrat vhodná okna? Já už to vím. I když samozřejmě netvrdím, že se ze mě stal kdovíjaký odborník. Ale to ani není smyslem a v některých ohledech je dobré důvěřovat skutečným odborníkům. Ovšem důvěřuj, ale prověřuj, že?

Novostavba nebo rekonstrukce

Nová okna pořizujeme jednou dvakrát za život. Tedy pokud zrovna nejste majitelem celého sídliště. Proto je potřeba tomu dát trochu času. U novostavby Vám s výběrem pomůže architekt rovnou při stavbě. Při rekonstrukci jste odkázáni sami na sebe, případně na dobré sousedy a známé, u nichž však často – co člověk, to názor. Tak jsem si nějaké názory posbírala a taky pohledala něco na internetu.

Nepodcenit výběr dodavatele

Důležitý je dobrý dodavatel, který Vám neprodá laciné a nekvalitní zboží. Který Vám okna a dveře přijede namontovat, pokud si to přejete, a udělá to dobře. A hlavně – na kterého se můžete spolehnout při řešení případných reklamací, oprav nebo pravidelného servisu.

Ale jak ho poznám? Poskytuje záruku na svoje výrobky a komunikuje, pokud jej zákazník osloví s dotazem či problémem. Na dotazy reaguje do pár dnů. Je ochoten mi zpracovat cenovou nabídku zdarma.

Pokud máte zájem o předsazenou montáž, nezapomeňte se informovat, zda ji firma umí udělat.

Nejdražší plastová okna nemusejí znamenat výhru

Málokdo by chtěl kupovat předražená okna. A velmi nízká cena je zase podezřelá – výrobek by mohl být někde ošizen. Ideální je takový ten zlatý střed – kvalitní okna za rozumnou cenu. Zní to jako klišé, ale většina z nás to tak chce.
Drahá okna pravděpodobně nebudou nekvalitní. Ovšem jde o to, jestli neseženete to samé za lepší cenu.  Pokud Vám někdo nabízí velmi drahá plastová okna, měl by pro to mít důvod a měl by Vám dokázat vysvětlit, co je na nich extra.
Kromě ceny a záruční doby zjistěte termín dodání. Jedna firma mi nabídla dodání oken až za více než měsíc. Mně se tak dlouho čekat nechtělo. Mohla bych taky do té doby našetřené peníze utratit za něco jiného…

Ověřte si (pokud objednáváte okna i s montáží), co montážníci provedou v rámci svých prací; vymontují si sami stará okna nebo jim to musíte připravit? Zapraví vybourané části zdiva? Odvezou a zlikvidují stará okna a dveře, či je dokonce od Vás vykoupí? Je montáž v ceně okna nebo za ni připlácíte?

Plastová, dřevěná, nebo hliníková?

Všechny typy oken mají srovnatelnou funkci. Liší se spíše v ceně za samotný materiál. Většinou jde o to, který materiál je Vám sympatičtější. A taky jak jste ochotni se o ně starat. Dřevěná okna totiž vyžadují větší péči. Dřevo více dýchá, takže není nutné tolik větrat jako u plastových oken. Na druhou stranu tento přírodní materiál stále pracuje. Čas od času (přibližně jednou za rok) je vhodné okna natřít. Tak s tím na mě nechoďte, řekla jsem si. Chci okna, o která se nebudu muset starat.

Takže volba byla jasná: jednoznačně plast. Na přírodní materiál si potrpím při výzdobě oken a výrobě dekoračních truhlíků. Ale okna ať mi hezky slouží bez potřeby údržby a nemění svůj tvar, barvu ani funkci. Klidně budu více větrat, však čerstvý vzduch je zdravý. A plastová okna jsou navíc nejlevnější., respektive nabízí nejlepší poměr cena/výkon.  

Na druhou stranu chápu, pokud má někdo starou chaloupku nebo domek s nějakou historií, s plastovými okny by veškeré kouzlo bylo pryč. Ten pak volí dřevěná okna i dveře.

A hliník? Ten využijete tehdy, chcete-li zvýšit bezpečnost a zhoršit vstup do domu nezvaným hostům. Také tam, kde je zvýšený pohyb osob. Jelikož ke mně chodí akorát Karel a sousedka, hliníkové dveře opravdu nepotřebuji. Ty se prý dávají zejména do bytových domů, obchodů a dalších veřejných budov. Mají delší životnost a odolají velmi častému otevírání a zavírání. Což zní fajn, ale hliníková okna a dveře jsou dražší, takže také nic pro mě.

Typ zasklení

O výběru mezi dvojskly a trojskly jsem se rozpovídala v textu, který je přímo zaměřený na dvojskla nebo trojskla. Ve stručnosti jde o to, zda se vůbec vyplatí připlácet si za trojsklo. Máte-li zateplený dům, nebo stavíte nový, trojskla se Vám zřejmě vyplatí. Také do nízkoenergetických a pasivních domů jednoznačně trojsklo. Ale já v budoucnu neuvažuji o zateplení obvodového pláště, tudíž by byla okna zbytečně předimenzovaná bez většího efektu. A zbytečně drahá. Teplo mi stejně částečně uteče přes fasádu.

Rozměry a barva oken

Na trhu se vyskytuje skutečně široké množství rozměrů i barevného provedení oken a dveří. Vybere si skutečně každý. U plastových oken kromě bílé existují také dekory imitující dřevo a v posledních letech jsou žádané barvy, jako je antracit, šedá, stříbrná. Takže pokud máte strach z plastových oken kvůli jejich bílé barvě zářící do širokého okolí, můžete se uklidnit. Vyberte si barvu, která lépe sedne na Váš dům i do prostředí, ve kterém se nachází.

Atypické rozměry oken také dnes již nejsou tabu. Jednak můžete vybírat ze široké nabídky standardních rozměrů, ovšem jestliže si nevyberete, dodavatel Vám rád zhotoví okna na míru. Musíte ovšem počítat s vyšší cenou a delší dobou dodání. Takže si klidně namyslete okna trojúhelníková, oblouková či kruhová, dnes je možné všechno.

Stále si nevíte rady?

kontaktujte náš servis oken

Kontaktujte nás

Zpět na poradnu