Jaké jsou povrchové úpravy oken?

Plastová okna v dřevodekoru mají fólii. Ale jak je to u bílých oken? A jaké povrchy jsou u hliníkových a dřevěných oken? Zeptala jsem se na bližší informace u zdroje – v pobočce Oknostylu.

Vím, že někdy jsem detailista, ale přece jen okna si člověk kupuje jednou za život, a tak mě zajímá, kde co. Jednoho dne jsem tedy zašla do pobočky Oknostylu, která je kousek od mého domu, a zjišťovala jsem, jak je to s povrchovou úpravou u jednotlivých typů oken. 

Bílé plastové okno je bez fólie

Měla jsem štěstí. Natrefila jsem na sympatického a hlavně zkušeného pracovníka Petra. Už dříve mi s mnohým poradil, třeba jak je to s počtem komor v okenním profilu nebo kdy je vlastně vhodné namontovat okna do novostavby. Když se zmíním, že by mě zajímalo, jaké jsou u plastových oken povrchové úpravy, nejprve se vytasí s cizími slovy – extruze a kašírování. Dívám se zmateně a prosím o vysvětlení. 

Extruzí se vyrábějí plastové okenní profily. Probíhá to tak, že za pomoci teploty a tlaku je plast roztaven a poté vytlačen do výsledného tvaru. Pak ještě existuje koextruze, kdy se při výrobě v jednom profilu kombinuje prvoplast a recyklát, takže střed profilu je z recyklátu a povrchové vrstvy z prvoplastu.“ Po extruzi se pak profily kašírují, to znamená, že se povrch profilu naleptá a do toho se následně vtlačí fólie. Ty mohou být v dřevodekoru, antracitu a dalších barvách.“ 

„Jestli to chápu dobře, tak bílé okno se už ale nekašíruje?“ ptám se. 
„Ano, bílé plastové okno nemá žádnou fólii. Respektive je možné mít nakašírovanou bílou folie s vytlačeným dřevodekorem, ale tuto variantu zákazníkům  moc nedoporučujeme, protože bílá fólie se snadno špiní a pak špatně čistí.“
„A nebude povrch bílého okna, které je nejlevnější, více trpět, když tam není ochranná fólie?“
„Nebál bych se toho, materiál plastových oken je určen do exteriéru. A díky tomu, že je bílý, není tolik namáhán UV zářením a výkyvy teplot, a proto má v podstatě stejnou odolnost a životnost jako nakašírovaný profil. Samozřejmě je ideální, aby byl udržován speciálními přípravky, které dokáží povrch plastového okna oživit, zacelit mikroskopické trhlinky, a oknu tak prodloužit životnost a navrátit původní lesk povrchu.”

Jak je to u tmavých oken? Netrpí více? 

Když dnes projíždím ulicemi, kde jsou postavené novostavby, vidím jasně, která barva oken dnes vede – antracit. Logicky si ale říkám, že přece tmavé odstíny více přitahují slunce, a tak se plastové profily více zahřívají a roztahují. Tak jak to je? Jsou tmavší fólie odolnější? 
„Máte pravdu, tmavá více pracuje, proto se taky do tmavých oken dávají silnější výztuhy, nebo mají menší maximální výrobní rozměry. A ty deformace u tmavých odstínů platí i pro hliníková a dřevěná okna. Nevím o tom, že by se tmavé fólie dělaly odolnější, povrchové úpravy se liší podle výrobce. Co třeba vím z praxe, tak je zajímavé, že tmavé ultramatné dekory Spectral od Veky na rozdíl od standardních fólií v tmavém odstínu se zahřívají méně a tedy i tolik nepracují. Vždy tedy zálěží na kvalitě fólie od daného výrobce.“

„A u příplatkových povrchových úprav jsou ty fólie odolnější?“
„Ne, rozdíl s příplatkem není v kvalitě fólie, ale v tom, že standardní barvy se kašírují na sklad, je tedy k dispozici hodně metrů, ale nestandardní příplatkové dekory a barvy se kašírují na zakázku v požadovaném množství. Cena tedy spíše reflektuje atypickou výrobu malého objemu profilu v určité barvě,“ vysvětluje Petr.

Jak je to s povrchovou úpravou u hliníkových a dřevěných oken? 

Vím, že dnes většina lidí volí „plasťáky“, ale přece jen když už jsem tady, zajímá mě, co si lze navolit u hliníkových a dřevěných oken.
Hliníková okna nabízíme s trojí povrchovou úpravou – nástřik práškové barvy podle vzorníku RAL, eloxování, nebo u dřevodekorů pomocí fólie.“
„A ta je stejná jako u plastových oken?“
„Ano, nebo se ještě používá tzv. DECORAL. To je speciální dekorování hliníku sublimací. Vznikne tak povrch, který imituje dřevo, ale je odolnější než fólie.“

„U dřevěných oken samozřejmě žádná fólie není, ale jak je povrch ošetřen?“ zajímám se. 
 „Dřevěná okna neboli eurookna jsou nejprve hloubkově naimpregnována proti houbám, škůdcům a plísním. Impregnace je nanešena ještě před slepením rámů, aby byly chráněné i styčné plochy konstrukčních spojů. Po impregnaci jsou hranoly natřené barvou, díky čemuž se sjednotí barva dřeva, a určí se tak základní barevný tón, tedy barva, kterou si zákazníci zvolí. Nakonec se na dřevo ještě vysokotlakým stříkáním nanese silnovrstvá lazura. Ta tvoří finální pěkný povrch a chrání dřevo před povětrnostními vlivy," uzavírá  pracovník Petr a já spokojeně zase o kousek chytřejší odcházím domů.

 

Stále si nevíte rady?

kontaktujte náš servis oken

Kontaktujte nás

Zpět na poradnu