Kdy osadit (namontovat) okna?

Kamarád Ondřej se před časem zmínil, že potřebuje vybrat okna do novostavby. Docela šikovnej chlapík to je. Baráček staví sice už delší dobu, zato bez velkých půjček a šílených hypoték. Vždy, jak vydělá nějaké peníze, investuje do stavby. Jó, takovej by se hodil – šikovnej, pracovitej, celkem bohatej. Bohužel ženatej, samozřejmě, jak jinak při mém štěstí na chlapy. Nechala jsem si tedy zajít chuť a občas se s Ondrou a jeho ženou sejdeme na grilovačku nebo posedíme u vína.

Ondřeje totiž čas netlačí, bydlet mají kde (ve starším domku po babičce) a děti nemají. Chtějí si dopřát nové bydlení bez stresu s dodacími lhůtami, s klidným výběrem veškerého materiálu a vybavení.

„Vybrat okna, povídáš?“ kývnu na Ondru. „Na ty já jsem odborník,“ zamrkám.

Ondřej se jaksi ošívá. „Víš, já už si taky něco zjišťoval, nějak si to zařídím.“

No jo, od ženské si tak bude nechat radit. Jak myslíš, holoubku, však ty ještě přiletíš.

O týden později zazvoní u mých dveří. „Jakže jsi to povídala? Odborník na okna?“ začne nesměle.

„To si piš. Můžu ti o nich něco povyprávět, a když budeš chtít, můžeme spolu skočit naproti do pobočky Oknostylu, aby sis to mohl ověřit, případně vyptat se na detaily.“

Holoubek souhlasí a já už vařím kafe.

Bez zbytečných okolků na něj vybalím základní informace o dělení oken na plastová, hliníková a dřevěná a shrnu jejich výhody a nevýhody. Taky něco o typech zasklení. Ondra všechno hltá s otevřenou pusou a zdá se, že jsem u něj přece jen stoupla v ceně. Informace o výběru dveří jsem si nechala na později, jednak proto, aby toho na něj nebylo moc, a jednak proto, aby měl důvod sem ještě přijít. Stejně tak moudra o výběru montážní firmy.

„Kam na ty rozumy chodíš, prosím tě?“ podiví se. Na něco ty chlapy balit musím, ne? pomyslím si, ale nahlas raději nic neříkám, abych ho nevyděsila.

„No a teď by mě nejvíc zajímalo, kdy mám ta okna do novostavby namontovat?“

Teď zůstala pootevřená pusa pro změnu mně. Tak zde můj manévrovací prostor končí, z tohohle tématu sama nevybruslím.

„No já jsem nový barák nestavěla, jak to mám vědět?“ vyletím jak čertík z krabičky. Byla to jen rekonstrukce starého domu.

„S tím budeme muset zajít přímo k odborníkům,“ protáhnu trochu zklamaně, jelikož se tím pádem blíží konec naší informační siesty ve dvou.

Montáž oken do hrubé stavby

V pobočce Oknostylu mě můj známý vítá již ode dveří. Prý už jsem tu dlouho nebyla. No, nebyla. Proto je čas doplnit své vzdělání v oblasti oken a dveří. „Měli bychom tady s kamarádem takovou otázku. Kdy je vhodné namontovat okna do hrubé stavby? Před zimou, v zimě, po zimě – kdy?“ vybafnu.

„Rozhodně doporučuji počkat do jara, případně pokud to jde, počkat co nejdéle to jde, a to zejména u dřevěných oken. Vezměte si, že na stavbě proběhlo mnoho mokrých procesů a další budou probíhat v příštím roce. Když ještě započtete vlhkost ve zdivu, která do něj napršela, než jste udělal střechu – to vše s sebou nese obrovský nápor kyselé vlhkosti z betonů a omítek. Odvětrání jistě pomůže, nicméně zcela zbytečně vystavujete okna prostředí a podmínkám, kterým už nikdy v budoucnu nebudou muset čelit.“

Ondřej hltá jeho slova a pokyvuje hlavou. Mně osobně tato záležitost příliš netrápí, nový dům si zřejmě nikdy stavět nebudu, i když – kdo ví? Třeba si ještě nabrnknu bohatého ženicha, který bude chtít zasadit strom, postavit dům a zplodit syna. No s tím synem… to už teprve nebude tak žhavé, zůstane snad jen ten strom a dům, tak proč nebýt pro jistotu vybavena dostatkem informací?

„Chci plastová okna,“ ozve se Ondřej.

„Pokud máte plast, tak se s vysokou pravděpodobností poškození bát nemusíte. Jde čistě o to, že je to zbytečné, a pokud příliš nespěcháte, je zbytečné okna osadit příliš brzy,“ podotkne Petr.

A to Ondra nespěchá, neboť jak už jsem se zmínila, staví poměrně pozvolným tempem.

„Okna jsou osazena pozinkovaným kováním, a to, ačkoli je hodně kvalitně zpracované, je na tyto podmínky nejcitlivější z celého okna, řekl bych,“ pokračuje Petr. „V případě zákazníků, kteří si nechávali osadit okna dřevěná, jsem se několikrát dokonce setkal s tím, že vylili podlahy, udělali hrubé omítky mimo špalety a až po jejich proschnutí se osazovala okna, případně pouze rámy. Přes zimu nebo do osazení oken otvory zabednili a otvírali je podle potřeby. Cenné věci měli mezitím v buňce nebo u sousedů.“

No vida. Takže i u oken platí heslo „Spěchej pomalu“. Tak jsem zase o něco chytřejší. Někdy si už říkám, že bych jim za to poradenství měla začít platit. Ale co, však okna jsem si v Oknostylu nakoupila, a pokud budu v budoucnu ještě něco pořizovat, zajdu zase sem. Aspoň je vidět, že si cení svých zákazníků, starají se o ně i nadále a nečiní jim to žádné potíže.

„Ještě bych rád podotknul, že Oknostyl provádí i předsazenou montáž, takže pokud stavíte pomalejším tempem a zateplovací vrstvu budete dávat později, není problém okna předsadit,“ dodává odborník.

Ondra poděkuje nejprve mladíkovi z prodejny, posléze na ulici mně a doprovodí mě domů (škoda, že ta cesta není delší – mohla jsem poslouchat chvály o něco déle). Rozloučí se s tím, že až bude zas něco potřebovat ohledně oken a dveří, určitě se zastaví. No vida, jestli bych si to poradenství o oknech neměla založit sama!

Stále si nevíte rady?

kontaktujte náš servis oken

Kontaktujte nás

Zpět na poradnu