Vstup na terasu – HS portál, posuvno sklopné, nebo balkonové dveře?

Při jednom rozhovorů s mojí kamarádkou Hankou, jsme narazily na téma, jak mít co nejlépe vyřešený vstup na terasu. Hanka s manželem totiž právě staví dům a zvažují, jestli si připlatit a dát si tam dnes stále více žádaný HS portál.

Při jednom rozhovorů s mojí kamarádkou Hankou, jsme narazily na téma, jak mít co nejlépe vyřešený vstup na terasu. Hanka s manželem totiž právě staví dům a zvažují, jestli si připlatit a dát si tam dnes stále více žádaný HS portál.

Co to je ten HS portál?

Musím se přiznat, že před rozhovorem s Hankou jsem o nějakém HS portálu neměla vůbec tušení. Já vcházím na terasu klasickými balkonovými dveřmi a jsem spokojená. Ale jak už asi všichni ti, kteří čtete moje články v poradně víte, jsem od přírody zvědavá ženská, takže jsem hned Hanku začala zpovídat, co že to ten HS portál je. „Jsou to zdvižně-posuvné dveře a ve srovnání s francouzskými dveřmi mají několik výhod.”

Jaké jsou výhody zdvižně posuvných dveří?

„Nenapínej a povídej.” 
„Za prvé mají nulový práh,” pokračuje Hanka, „takže žádné překračování a kdyby náhodou jsem někdy skončila na vozíčku, v pohodě se dostanu na terasu.”
„Zatímco já bych na vozíčku při překonování rámu balkonových dveří měla problém,” přiznávám sebekriticky. 

„Přesně tak, navíc díky nulovému prahu při otevřených vypadá obyvák prostorněji a vlastně máš dům opravdu spojen se zahradou. A hlavně taky nejsi omezená tolik rozměry, HS portály se používají třeba na pět metrů širokou prosklenou stěnu a jsou k dispozici různé varianty otevírání. Podle známých se dveře velmi lehce otevírají, zvládne to i dítě. A protože se otevírají do strany, nezabírají tolik místa na terase jako klasické balkonové dveře.”

„Když jsi z těch posuvných dveří tak nadšená, tak nad čím ještě přemýšlíš?” nechápu. 
„Je to o dost dražší než když bychom měli balkonové dveře propojené s francouzskými okny. Navíc manžel má strach, aby zespodu nefoukalo a neprotopili jsme majlant. A podobně jako u oken ještě pořád nevím, který materiál by pro nás byl nejlepší.”

A jak jsou na tom balkonové dveře a PSK a FS portály? 

O pár dní později jsme se vydala na pobočku Oknostylu, abych se na přednosti ale i nevýhody obou variant – balkonových dveří a HS portálu – doptala podrobněji. 
Pracovník Petr, kterého už skoro mohu považovat na známého, mě vyslechl a pak začal vysvětlovat: „Kamarádka má pravdu, že HS portály jsou opravdu dnes hodně oblíbené. I mladí lidé už si uvědomují, že ve stáří mohou mít problémy s chůzí, a tak vítají možnost bezbariérového vstupu na terasu. Ale je potřeba doplnit, že i některé typy francouzských dveří, například dřevěné balkonové dveře InWood mohou mít bezbariérový práh. Obecně lze říci, že HS portály volí ti, kteří potřebují zasklít velkou plochu. Když má někdo vstup na terasu jen třeba dva a půl metru, dává většinou přednost levnějším balkonovým nebo posuvno sklopným dveřím.”

Dřevěné skládací dveře na terasu

„A ty posuvno sklopné dveře vypadají jak? O nich kamarádka nemluvila.” 
„Označují se jako PSK portály a posouvají se do strany, tudíž šetří místo. Navíc jdou vyklopit na ventilaci jako běžná okna. Mají ale narozdíl od HS portálu práh, tedy neumožňují bezabariérový vstup,” vysvětluje Petr a doplňuje, že koupit jdou také FS portály, u nichž se jednotlivá křídla na sebe skládají, a vznikne tak velký otevřený prostor ale opět je u země práh.

Dřevo, plast, nebo hliník? 

„Dobře, už tedy vím, jaké jsou mezi jednotlivými typy dveří na terasu rozdíly, ale v jakém materiálu je zvolit?”
„Vždy záleží na tom, jak velké prosklené tabule jsou, na jakou světovou stranu je vstup na terasu orientován a také jaké tepelně izolační vlastnosti zákazník preferuje, jestli chce dvojsklo, nebo trojsklo. Dnes už je široká nabídka, dveře mohou být v dřevěném, hliníkovém, plastovém a dřevohliníkovém provedení. Jak už to bývá, každý materiál má své plusy a minusy.”

„Můžete být konkrétnější?”
„Například pro HS portál orientovaný na jih je vhodnější zvolit hliník, protože tento materiál má menší tepelnou roztažnost, zjednodušeně řečeno hliníkové profily lépe odolávají slunečnímu záření než je tomu u plastových profilů. Hliníkový rám má rovněž velkou stabilitu, unese i hodně těžká a velká křídla. Na druhou stranu hliník mívá horší izolační vlastnosti než plast a bývá dražší. Dřevěné portály mají dobré vlastnosti, ale zase vyžadují větší údržbu. Zkrátka vždy je potřeba vzít v úvahu všechny okolnosti a podle toho vybírat materiál rámu.”
 „A nebude vypadat blbě, když třeba okna budou plastová a HS portál z hliníku?” zajímám se. 
„Díky dekoru se to sjednotí.”

Nebude zespodu foukat?

Už chci pomalu docházet, když v tom si uvědomím, že jsem se ještě zapomněla zeptat, jestli u bezprahového HS portálu nebude od země foukat. 
„Samozřejmě je potřeba precizní montáž. Dnes jsou už ale postupy a kvalitní izolační materiál, takže HS portál může být i v pasivním domě."

Plastové posuvno sklopné dveře na terasu, PSK portál

Stále si nevíte rady?

kontaktujte náš servis oken

Kontaktujte nás

Zpět na poradnu