Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Jaká okna jsou vhodná do pasivního domu

Asi jste už v médiích zaznamenali informaci, že od roku 2020 se mají povolovat jen novostavby, které budou energeticky úspornější (zhruba o jednu pětinu) než ty současné. Proto jsem si v Oknostylu a také v Centru pasivního domu zjišťovala informace, jaká okna vybírat, když se rozhodnete stavět dům v pasivním standardu. 

Důležité je rozmístění oken vzhledem ke světovým stranám

Při stavbě pasivního domu platí dvojnásob, že je potřeba mít kvalitní projekt. Velmi důležité je totiž rozmístění oken. Asi nikoho nepřekvapí, že ze severní strany jsou vhodná žádná nebo jen malá okna, zatímco z jihu je žádoucí více oken. Ale pozor, nic se nemá přehánět. Abyste se v létě doma nepekli a nemuseli pořád zastiňovat, je vhodné, aby jižní fasáda byla prosklena do 40 % své plochy

Nutné je mít je izolovaný rám a trojsklo

Při výběru oken do pasivního domu se v první řadě ptejte na vlastnosti daného rámu. Zdaleka ne všechy profily jsou vhodné a ano, izolační trojsklo je nutností, ale není samospásné. Zkrátka je potřeba, aby rám dobře izoloval (v praxi to znamená, že rám okna je širší a nižší). Kromě kvalitního rámu a zasklení je také důležité, aby okna měla vysokou těsnost ve funkční spáře a dostatečnou hodnotu propustnosti slunečního záření. A hlavně pamatujte na to, že maximální součinitel prostupu tepla celého okna Uw musí být pro pasivní dům do hodnoty 0,8 W/(m².K).

Vhodná jsou plastová, dřevěná i hliníková okna 

Pokud nad stavbou pasivního domu přemýšlíte a přemítáte, jaký materiál pro okna zvolit, mám pro vás dobrou (pro nerozhodné spíše špatnou) zprávu. Z funkčního i tepelně-izolačního hlediska nemá žadný z používaných materiálů nějak navrch. Jinak řečeno, do pasivního domu můžete namontovat plastová, hliníková i dřevěná okna. Jak už jsem psala výše, je hlavně potřeba zvolit vhodný profil. 

Když jsem si procházela nabídku na webu oknostyl.cz, našla jsem vhodné rámy v plastu, dřevě i hliníku, takže je z čeho vybírat. 

Plastová okna vhodná pro pasivní dům:

Dřevěná okna vhodná pro pasivní dům:

Hliníková okna vhodná pro pasivní dům:

Správná montáž je základ úspěchu

I když budete mít vybráno to správné okno, ještě jste „nevyhráli“. Aby okna měla dané tepelně-izolační vlastnosti, je velmi důležité mít okna správně osazena do konstrukce a dobře je utěsnit. Když jsem se v Oknostylu ptala, čím vším lze kromě správného profilu a trojskla okna vylepšit, zmínili se právě o možnostech „vytunění“ montáže, konkrétně o systémové montáži s parozábranami a použití purenitových podkladových profilů.

Cena oken bude vyšší, ale lze ušetřit

Nebudu vám nalhávat, že třeba plastové okno Oknostyl PREIMUM s dvojsklem bude stejně drahé jako eurookno ECOTHERM s trojsklem. Pokud plánujete stavět nebo už stavíte dům v pasivním standardu, počítejte s tím, že náklady budou vyšší, můžete však využít dotace.
Ale vzhledem k tomu, že v pasivním domě je rekuperace, nemusíte mít všechna okna, respektive všechna křídla otvíratelná. Ta, která neplánujete používat k větrání nebo kochání se venkem a pohodlně se k nim dostanete při umývání, klidně mohou být fixní. Není tam pak potřeba kování, a náklady se tak na jedno okno mohou snížit zhruba o třetinu

Nakoupili u nás
Dále bych také chtěla ještě za provedenou práci poděkovat montážním pracovníkům, byla jsem spokojená za nekonfliktní a perfektně provedenou práci pana Hurbana a pana Buchty. A i vaší firmě za kvalitně vyrobená okna. Velice děkuji.
Marcela V
Dne 12.5.2017 nám Vaši zaměstnanci měnili okna.Touto cestou moc děkujeme za rychlost,kvalitu odvedené práce.Byli jsme velice spokojeni.
pan K.