Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Počet komor v profilu – jak je tento parametr důležitý?

O oknech jsem si už zjišťovala leccos. Od typy zasklení přes purenit až po to, jak se dají dobře zabezpečit. Před pár dny jsem ale v rádiu zaslechla reklamu na nějaká super truper okna a ve sloganu vyzdvihovali, že jsou osmikomorová. Slyšel to se mnou kamarád Ondřej, který taky kupoval nová okna, a tak jsme zabředli do debaty, jestli platí, že čím více komor, tím lépe. 

„No já bych řekl že jo. Přece kdyby to tak nebylo, tak by se tím tak nechlubili ne?” tvrdil Ondřej. 
„Něco na tom asi bude, ale myslím, že do určitý míry je to jen marketingový tah,” odpověděla jsem rozpačitě a protože jsem nechtěla být příště před Ondřejem za blbou ženskou, mířím dnes do pobočky Oknostylu. 

Jakou funkci komory v profilu vlastně mají? 

Na Petra, který už se na mě směje, sotva vkročím do dveří, nevybafnu hned o počtu komor, ale nejdříve vyzdvídám, proč vůbec ty komory v profilu plastových oken jsou. 
„Komora je defakto funkční prvek, který rozděluje profil okna na větší počet samostatných sekcí s omezeným pohybem vzduchu uvnitř. Tím dochází k omezení proudění vzduchu uvnitř okenního profilu a tedy i k omezení přenosu tepla či zimy v profilu vlivem vedení plynem (vzduchem),” popisuje Petr. 

„A komory jsou jen v profilu plastových oken?” zajímá mě. 
„Ne, jsou i u hliníkových profilů, tam bývají většinou tři, do středové komory je možné vkládat tepelně izolační vložky z pěnového materiálu nebo aerogelu, to jsou profily s přívlastkem Aero, nebo HI. U protipožárních oken a dveří je v komorách minerální vložka. A u plastového profilu je do středové komory dávána výztuha."
„Všechny komory v plastovém profilu jsou stejně velké?”
„Ne, největší je středová, v níž je výztuha. Ostatní komory bývají podobně velké. Vnější komora na křídle a rámu je ještě perforována pro odtokové a dekompresní otvory, takže u vnějších komor rámu a křídla je navíc stavba komor uzpůsobena vrtání a frézování, aby zajistila rozvod vzduchu a hladký odvod vody.”

Je sedmikomorové okno lepší než pětikomorové? 

Vidím, že Petr se orientuje, a tak kuji železo, dokud je žhavé. 
„Je nějaký minimální počet komor, aby plastové okno bylo kvalitní? Je velký rozdíl mezi pětikomorovým a sedmikomorovým profilem?” ptám se.   
„Počet komor není uplně zásadní parametr, ale dříve používaná tříkomorová plastová okna jsou již nevyhovující. Za minimum se dnes považuje pět komor. Rozdíl vlastností o jeden řád, například mezi pětikomorovým a šestikomorovým profilem, je minimální. Rozdíl o dva řády, tedy mezi pětikomorovým a sedmikomorovým, je již znatelný, ale zpravidla jde i o jinou energetickou třídu oken, sedmikomorová okna mají větší stavební hloubku, silnější zasklení, celkově poskytují lepší izolaci.”

Na jaké parametry se při výběru dívat?

„Pokud to dobře chápu, tepelně izolační vlastnosti ovlivňuje hlavně zasklení a stavební hloubka.”
„Ano, doporučoval bych trojsklo a stavební hloubku 80 mm. Dobré je si připlatit i za třetí těsnění.”
„A tvrzení, že čím více komor, tím lépe, tedy neplatí?
„Nedá se na to jednoznačně odpovědět. Čím více komor profil má, tím je zpravidla menší komora pro výztuhu a tím je zpravidla i menší výztuha. Což by se z izolačního hlediska zdálo dobře, protože při větší výztuze profil hůž izoluje. Jenže výztuha je zase důležitá kvůli stabilitě profilu. Dnes se tedy jeví jako nejlepším řešením okna se stavební hloubkou 80 až 85 mm a se šesti až sedmi komorami.”

Nakoupili u nás
Chtela bych timto podekovat za vyrizenou zakazku Vsechno klaplo uzasne a za to jsem velice vdecna. Chlapci kteri prisli okna a dvere instalovat byli opravdu velmi schopni,prijemni a slusni.. praci provedli tak setrne, ze jsem ani neverila,ze to tak jde...obavala jsem se,jak bude zdivo kolem vypadat a nakonec bude mit zednik jen minimum prace...byla jsem opravdu mile prekvapena... Bohuzel nevim,jak se ti mladi panove jmenovali,ale sef montazi jiste vi, koho do Maref poslal , podle mne si fakt zaslouzi pochvalu za dobrou reprezentaci firmy...Byla radost sledovat ty dva hochy u prace a ja vam muzu jen prat hodne takovych pracovniku...Jsem opravdu spokojena a vzdy a vsude vas budu jen chvalit a doporucovat.. Vam osobne pani Souckova dekuji za trpelive a profesionalni jednani se zakaznikem.. Jeste jednou dekuji a preji vam do budoucna jen veschno dobre...
Jaroslava H. Marefy
Jsme naprosto spokojení...příjemné jednání na tel. v eshopu, nabídka přehledná, zboží bylo dodáno obratem.....vše ok. Děkujeme a rádi se na vás v případě potřeby opět obrátíme.
Renata K.