Příslušenství tažených a ohýbaných hliníkových parapetů

Pro zajištění nejvyšších možných estetických vlastností hliníkových exteriérových parapetů Vám nabízíme řadu systémových doplňků, které dovolují snadno a elegantně řešit všechny běžné konstrukce.

Základní příslušenství hliníkových parapetů

Ocelové překryvné plechy

Ocelové překryvné plechy, neboli tzv. „Z plechy“, se používají tehdy, pokud při montáži nového okna zůstává osazen původní parapet. Z plech slouží k překrytí spáry, která vznikne mezi novým oknem a původním parapetem a zajišťuje odvod vody od připojovací spáry. Z plechy se standardně vyrábějí z pozinkovaného plechu, nicméně v případě potřeby je možno zhotovit je i z mědi, což se využívá především u starších budov s měděnými klempířskými prvky.

Spojovací materiál

Spolu s parapetem dodáváme ve standardu i spojovací prostředky a krytky na šrouby, které slouží k připevnění parapetu k podkladovému profilu. Parapetní šrouby jsou samořezné a proti korozi jsou chráněny galvanickým pozinkováním.

Plastové koncovky pro hliníkové parapety:

Plastové krytky jsou standardním doplňkem pro hliníkové tažené i ohýbané parapety. Umožňují kvalitní, funkční a estetické napojení parapetu k vnější okenní špaletě. A díky univerzální konstrukci jsou vhodné pro vložení mezi špalety i pro umístění pod omítku. Univerzální plastové koncovky dodáváme standardně ke všem typům venkovních parapetů.

Výhody:

 • nízké pořizovací náklady
 • vyrobeno z UV stabilního vysoce jakostního plastu
 • univerzální použití před i pod omítku
 • snadná instalace
 • dostupné pro všechny varianty parapetů vyjma hloubek menších než 150 mm
 • 2 barvy: bílá, hnědá

Hliníkové koncovky pro hliníkové parapety

Hliníkové krytky tažených a ohýbaných parapetů si zachovávají stejné vlastnosti jako hliníkové tažené parapety. Jedná se především o vysokou tvarovou stabilitu a životnost. Jejich nespornou výhodou je výroba ve stejných barvách jako v případě samotných parapetů, včetně možnosti jejich nástřiku v libovolných odstínech dle vzorníku RAL. Krytky jsou dostupné ve dvou provedeních dle typu montáže, a to pod omítku a mezi špalety (po omítce).

Výhody:

 • vysoká odolnost a tvarová stabilita
 • totožné barevné provedení jako v případě těla parapetu
 • dvě provedení před a po omítkách
 • dokonalý odvod vody
 • snadná úprava pro atypické rozměry
 • snadná montáž

Spojky pro hliníkové tažené parapety

Spojovací prvky pro hliníkové parapety jsou určeny k délkovému, případně rohovému, napojení parapetních desek. Dovolují esteticky čisté, a především funkční řešení řady architektonických detailů. Jsou vyrobeny z hliníku, díky čemuž si zachovávají stejné výhody jako hliníkové krytky a zajišťují dokonalý odvod vody bez dodatečného tmelení.

Přímé spojky

Přímá spojka parapetu je určena k délkovému napojení parapetních desek v jedné rovině. Svým tvarem přesně kopíruje profil taženého hliníkového parapetu a zajišťuje tak vysokou voděodolnost provedeného spoje. Montáž spojky je velmi jednoduchá a nevyžaduje žádné tmelení a další úpravy pro zajištění vodotěsnosti.

Rohové spojky

Rohové spojky parapetů jsou určeny k napojení parapetních desek na rozích a v nikách stavebních konstrukcí. Jsou nabízeny ve dvou základních variantách, pro vnitřní a venkovní rohy, a ve dvou provedeních pro napojení pod úhlem 90 a 135˚. Konstrukce spojek dovoluje odchylky úhlů až do 5˚ bez toho, aby hrozilo zhoršení schopnosti odvádět ze spoje vodu.

Další systémové příslušenství k vnějším parapetům

Mezi další doplňky, které Vám pro vnější hliníkové parapety můžeme nabídnout patří:

Těsnění z EPDM

Těsnění mezi parapetem a okenním rámem pomáhá eliminovat tepelný most mezi těmito dvěma prvky. Jeho použití je výhodné především u pasivních okenních konstrukcí, a u dřevěných oken, u nichž navíc pomáhá prodlužovat životnost povrchové úpravy minimalizováním kontaktu mezi dřevem a kovem.

Kapalina pro čištění a údržbu eloxovaných povrchů Clean AL

Prostředek Clean AL je určen k vyčištění i zašlé špíny a skvrn na hliníkovém povrchu bez rizika jeho poškození. Současně na povrchu vytváří tenkou ochrannou vrstvu, která snižuje přilnavost dalších nečistot a při pravidelném použití tak zjednodušuje další čištění. Prostředek Clean AL  dodáváme pouze jako součást udržovací sady na plastová okna.