Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Jak poznat kvalitní plastová okna

Jak poznáš kvalitní plastová okna? Když už jsi ten odborník,“ popíchne mě Ondřej u kávy, na kterou se pozval pod záminkou, že potřebuje další informace, než plastová okna objedná. No, tak dobře, ona to nebyla záminka, protože Ondra žije ve spokojeném manželství. On prostě vážně potřebuje ty informace.

„Podle toho, co jsem za ta léta pochopila, tak je potřeba dohlédnout na pár základních požadavků,“ napínám Ondřeje a schválně co nejpomalejším tempem krájím bábovku.

„Tak už si sedni, prosím tě, a povídej,“ popohání mě.

„Jedním z důležitých předpokladů kvalitního okna jsou kvalitní profily. Ty by měly být rozhodně vyztužené. Oknostyl je má například opatřeny ocelovou výztuhou. Při teplotních rozdílech totiž plast přirozeně pracuje – profily se roztahují a mohou se různě kroutit a prohýbat. A pokud chceš fakt prvotřídní kvalitu, tak plastové profily by měly mít tloušťku stěny nejméně 2,8 mm a ocelové výztuhy tloušťku od 2 mm. Stabilní tvar a velikost konstrukce ovlivňuje i těsnost oken, protože při zkroucení mohou vznikat škvíry mezi rámem a křídlem, kudy může foukat či zatékat, což určitě nechceš,“ zamrkám na kamaráda.

„To teda vážně nechci,“ potvrdí. „A dál?“„Stavební hloubka by měla být minimálně 70 mm, případně ještě lépe 80 mm a více. A profily by měly být alespoň pětikomorové, v lepším případě šesti, sedmi nebo osmikomorové. Obojí kvůli tomu, aby byla zajištěna kvalitní tepelná izolace. Samozřejmostí je dobře provedená montáž,“ tahám rozumy z rukávu. 

No jo, přiznávám, že kdyby to po mně chtěl zničehonic na ulici, tak bych to tak nedokázala vysvětlit. Ale Ondra mi řekl už před pár dny, že se zastaví, takže jsem si skočila pro rady do Oknostylu.

„A co skla?“ ptá se.

„Výplně rozhodně kvalitní dvojskla nebo trojskla. Zde nelze jednoznačně říct, že čím víc, tím líp, v tom hrají roli další aspekty. Meziskelní rámeček by měl být nekovový, je to lepší kvůli omezení rosení oken. Okna by měla být opatřena středovým systémem těsnění (nejlépe trojitým), což je důležitá prevence proti zatékání při prudkém dešti. Těsnění ať je z dlouhodobě pružné gumy a je možné je vyměnit.“

„Tak díky, to mi stačí,“ pochvaluje si Ondřej.

„Ne, to nestačí,“ upozorňuji, že zlatý hřeb přednášky má teprve přijít. „V neposlední řadě kování. Jeho kvalita je vážně důležitá. Jednak nechceš, aby ti po pár týdnech upadla klika nebo aby ti třeba nešlo zavřít okno. A jednak kvalitní a správně seřízené kování je podstatou správné funkce okna, tedy dostatečného těsnění, bezproblémového otevírání a zavírání a tak dále. A co víc – když pořídíš nějaký ošizený šunt, pro zloděje je hračka dostat se dovnitř. Pořádné bezpečnostní kování je pro ně největší překážka, protože kvůli omezení hluku se snaží dostat do domu bez rozbití skla.“

„A jak teda poznám kvalitní kování?“

„Správná otázka. Musí být celoobvodové a mít dostatek seřizovacích bodů a taktéž zavíracích bodů, které také zajišťují rovnoměrný přítlak těsnicího systému. Zavírací body by měly být od sebe vzdáleny maximálně 700 mm,“ končím výklad.

„Ty jsi vážně dobrá, díky moc,“ říká Ondřej a dopíjí svůj šálek kávy. „A ta bábovka taky,“ pochválí.
Nezávazná kalkulace oken zdarma
Aktuálně Vám nabízíme slevu až 69 % při odeslání nezávazné poptávky. Nepropásněte tuto jedinečnou příležitost.
Mám zájem o nezávaznou kalkulaci